*alt_site_homepage_image*
lt
en

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)

Kas yra dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)?

Dokumento legalizavimas – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento (toliau – Konsulinis departamentas) diplomato arba konsulinio pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo, kai dokumentas patvirtintas antspaudu, tikrumo patvirtinimas arba užsienio valstybėje išduotą dokumentą legalizavusio dokumentą išdavusios užsienio valstybės diplomato ar konsulinio pareigūno parašo, pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas.

Dokumento tvirtinimas pažyma (Apostille) – notaro ar Konsulinio departamento diplomato atliekamas dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo, kai dokumentas patvirtintas antspaudu, tikrumo patvirtinimas pažyma (Apostille), numatyta 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijoje dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo (toliau – Hagos konvencija). 

Jei dokumentai išduoti valstybėje, neprisijungusioje prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, juos reikia legalizuoti, o ne tvirtinti pažyma Apostille.

Dokumentas laikomas legalizuotu tik tada kai jis yra patvirtintas du kartus – dokumentą išdavusioje valstybėje, ir valstybėje, kurios įstaigai dokumentas bus teikiamas. Tai reiškia, kad dokumentus pirmiausia reikia pateikti patvirtinti šalies, išdavusios dokumentą, užsienio reikalų ministerijai, po to tą dokumentą turi patvirtinti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija arba Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaigai ir tik tada išverstas dokumentas tinkamas pateikti Lietuvos Respublikos institucijoms.

Kur kreiptis dėl dokumentų tvirtinimo pažyma (Apostille)?

Lietuvos Respublika, Australija bei Naujoji Zelandija yra valstybės, prisijungusios prie 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, todėl:

Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje išduoti dokumentai, prieš pateikiant juos Lietuvos Respublikoje, turi būti patvirtinti pažyma (Apostille), jei dokumentus priimančioji institucija nenumato kitaip.

  • Dėl Australijos institucijų išduotų dokumentų tvirtinimo pažyma Apostille galite kreiptis į Australijos pasų biurus (Australian Passport Office) didžiuosiuose šalies miestuose. Daugiau informacijos rasite čia
  • Dėl Naujojoje Zelandijoje išduotų dokumentų tvirtinimo pažyma Apostille prašome kreiptis į Naujosios Zelandijos Vidaus reikalų ministeriją (Department of Internal Affairs Authentication Unit). 

Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai, prieš pateikiant juos Australijoje ar Naujojoje Zelandijoje, turi būti patvirtinti pažyma (Apostille), jei dokumentus priimančioji institucija nenumato kitaip.

Lietuvos institucijų išduotus dokumentus pažyma (Apostille) tvirtina Lietuvos Respublikos notarai arba Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos Konsulinis departamentas. Norėdami Lietuvos Respublikoje išduotus dokumentus patvirtinti pažyma (Apostille), galite:

  • kreiptis į bet kurį Lietuvos Respublikos notarą asmeniškai arba per kurjerį;
  • kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Australijoje su prašymu tarpininkauti persiunčiant dokumentus į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją (dokumentus ambasadai galite teikti atvykę asmeniškai, per kurjerį arba registruotu paštu). Dokumentus, kurie tvirtinami pažyma Apostille, Lietuvos ambasada perduoda tvirtinti Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai, todėl šių dokumentų tvirtinimas gali užtrukti apie 2 mėnesius.

Kokius dokumentus reikia pateikti dėl dokumentų tvirtinimo pažyma (Apostille) kreipiantis į Lietuvos Respublikos ambasadą Australijoje?

Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Australijoje ir pageidaujantys Lietuvoje išduotą dokumentą patvirtinti pažyma (Apostille) ambasadai turi pateikti:

  • Lietuvos Respublikos institucijų išduoto oficialaus dokumento originalą, kurį norima patvirtinti pažyma (Apostille);
  • Asmens tapatybę liudijantį dokumentą (LR pasą ar asmens tapatybės kortelę). Jei dokumentai legalizuoti ar tvirtinti pažyma (Apostille) pateikiami per kurjerį ar registruotu paštu, kartu privaloma pateikti notaro patvirtintą asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;
  • Laisvos formos prašymą tarpininkauti patvirtinant pateiktą dokumentą pažyma (Apostille).

Konsulinis mokestis už dokumento legalizavimą ar patvirtinimą pažyma (Apostille) – 20 Eurų.

Legalizuojami ir apostile tvirtinami gali būti šie oficialūs dokumentai:

  • išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
  • administravimo dokumentai;
  • notariniai aktai;
  • fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
  • notariniai oficialių dokumentų nuorašai.

Patvirtinto dokumento atsiėmimo tvarka

Atsiimti pažyma (Apostille) patvirtintą dokumentą pilietis gali asmeniškai, per kurjerį arba registruotu paštu. Jei dokumentai atsiimami per kurjerį arba registruotu paštu, kurjerio ar pašto paslaugas užsako ir už jas apmoka pareiškėjas.

SVARBU:

  • Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma (Apostille). Jie turi būti pakeisti naujais dokumentais.
  • Dokumentų legalizavimo nereikalaujama, kai dokumentai yra sudaryti ar (ir) išduoti Lietuvos Respublikoje reziduojančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų.

Užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimas Lietuvos Respublikos ambasadoje Australijoje

Dėl Lietuvos ambasados Australijoje akreditavimo valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo į Lietuvos ambasadą gali kreiptis Lietuvos piliečiai ir ambasados akreditavimo valstybių (Australijos ir N. Zelandijos) rezidentai.

Prieš atvykstant į ambasadą, vizitui būtina iš anksto užsiregistruoti per elektroninę sistemą Konsreg.

Jei ambasadai teikiamas legalizuoti dokumentas yra išduotas valstybėje, kuriai atstovybė yra akredituota, bet kurioje nereziduoja (Naujoji Zelandija), jis turi būti papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios valstybės ambasadoje, veikiančioje rezidavimo valstybėje, t. y. Australijoje.

Lietuvos Respublikos ambasadoje Australijoje taip pat priimami legalizuoti ir valstybių, kurioms ambasada nėra akredituota, išduoti dokumentai, jeigu atitinka šiuos kriterijus:

  • dokumentą teikiantis užsienio šalies pilietis teisėtai reziduoja Australijoje;
  • užsienio šalies pilietis asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (vyro, žmonos, tėvų, vaikų bei įvaikių) dokumentus;
  • teikiamas dokumentas buvo papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios šalies diplomatinėje atstovybėje Australijoje.

SVARBU: Valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika nėra užmezgusi diplomatinių santykių, išduoti dokumentai ambasadoje nepriimami ir nelegalizuojami. Šiuo metu yra 5 tokios valstybės – JT narės: Butanas, Kongo Demokratinė Respublika, Papua Naujoji Gvinėja, Pietų Sudanas ir Pusiaujo Gvinėja.

Jei ambasadai teikiami dokumentai neatitinka aukščiau išvardintų kriterijų, jie - nepriimami. Tokie dokumentai turi būti pateikiami legalizuoti tiesiogiai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, jos nustatyta tvarka arba LR diplomatinėms atstovybėms, kuriose šiuos kriterijus atitiktų.

Daugiau informacijos apie dokumentų legalizavimą bei dokumentų tvirtinimą pažyma (Apostille), rasite Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje.