*alt_site_homepage_image*
lt
en

Konsulinė pagalba

Konsulinė pagalba

Ką daryti, jei tapote nusikaltimo auka?

Jeigu užsienyje Jus apvogė ar apiplėšė, prieš Jus ar Jūsų artimuosius buvo panaudotas smurtas, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią teisėsaugos (policijos) įstaigą. Jeigu vagystės ar plėšimo metu praradote savo dokumentus, kreipkitės į artimiausią Lietuvos atstovybę, o jei tokios šalyje nėra, į bet kurios Europos Sąjungos valstybės ambasadą.

Trumpasis pagalbos telefono numeris Australijoje: 000 (Triple Zero). Skambinkite, jei reikia skubios policijos, ugniagesių ar greitosios medicinos tarnybų pagalbos.

Pirminę konsultaciją skubios konsulinės pagalbos klausimais ne Lietuvos atstovybių darbo laiku galima gauti Užsienio reikalų ministerijos bendruoju telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt.

Jeigu praradote dokumentus

Praradus Lietuvos Respublikos asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, rekomenduojama kreiptis į artimiausią policijos įstaigą ir gauti pažymą apie prarastą asmens dokumentą.

Pilietis, praradęs asmens tapatybės kortelę, pasą ar Lietuvos Respublikos piliečio pasą, turi užpildyti pranešimą apie asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento praradimą ir asmeniškai pateikti konsulinei įstaigai. Pranešimą apie asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento praradimą pilietis gali pateikti ir elektroniniu būdu, prisijungęs prie Viešųjų paslaugų, susijusių su asmens ir kitų dokumentų išdavimu, konsultavimu, teikimo Lietuvos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams informacinės sistemos.

Svarbu! Paskelbus asmens dokumentą negaliojančiu, nėra galimybės pakeisti šią būseną ir vėl naudotis dokumentu.

Jei esate valstybėje, kurioje yra Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga, galite kreiptis dėl asmens grįžimo pažymėjimo arba laikino paso išdavimo, arba, jei jūsų gyvenamoji vieta yra deklaruota užsienio valstybėje,  dėl paso ar asmens tapatybės kortelės išdavimo.

Jei esate valstybėje, kurioje nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, dėl laikino kelionės dokumento (angl. Emergency Travel Document) išdavimo galite kreiptis į bet kurios Europos Sąjungos valstybės ambasadą.

Lietuvos piliečiui dingus užsienyje

Dingus Lietuvos Respublikos piliečiui, kuris išvyko į užsienio valstybę, kompetentinga institucija, galinti vykdyti asmenų paiešką – policija. Siekiant, kad būtų pradėta vykdyti asmens paieška, reikėtų kreiptis į artimiausią policijos įstaigą – besikreipiančio asmens gyvenamojoje vietoje esantį policijos komisariatą.

Jeigu tapote prekybos žmonėmis auka

Jeigu Jūs ar Jūsų artimieji tapo prekybos žmonėmis aukomis, nedelsdami apie tai praneškite artimiausiai Australijos policijos įstaigai. Jei Australijoje esate ne savo noru ir norite nedelsiant grįžti į Lietuvą, kreipkitės į Ambasadą.

Taip pat, susidūrus su prekyba žmonėmis, nukentėję, jų artimieji ar asmenys, žinantys apie tokio nusikaltimo padarymą, gali skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112, kuris veikia visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje visuose viešojo telefono ryšio tinkluose arba į Lietuvos kriminalinės policijos biuro Prekybos žmonėmis tyrimo skyrių tel.: +370 5 271 9901, +370 5 271 9284, mob. +370 618 31105, +370 698 04903 (visą parą).

JTO Konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą Protokole dėl prekybos žmonėmis yra pateikta „prekybos žmonėmis“ sąvoka:

„Prekyba žmonėmis“ – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimą.

Tame pačiame dokumente pabrėžiama, kad prekybos žmonėmis aukos sutikimas iš anksto apgalvotam išnaudojimui neturi reikšmės.

Kiti naudingi Australijos institucijų kontaktai:

Dėl sulaikytų, suimtų, atliekančių bausmę ar įtariamų padarius nusikaltimą piliečių, galite kreiptis į Australijos federalinę policiją (Australian Federal Police):

Dėl informacijos apie mirusiojo palaikų laikymo vietą galite kreiptis į Australijos sveikatos departamentą (Department of Health and Aged Care).

Dėl nepilnamečių teisių apsaugos bei žmogaus teisių pažeidimo klausimais galite kreiptis į Australian Human Rights Commission

Australijos nevyriausybinės organizacijos, į kurias galite kreiptis, jei neturite, kur pernakvoti, lėšų pragyvenimui, maistui ar pan.: